72. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

wpis w: Bez kategorii | 0

Równo 72 lata temu padły mury piekła w Oświęcimiu, Brzezince i Monowicach. W ciągu pięciu lat z przeszło miliona więźniów kompleksu KL Auschwitz, wyzwolenia doczekała garstka, której życie odtąd już nigdy nie mogło być i nie było takie samo.

Taki los ludziom zgotowali ludzie, a nienawiść ich miała swe korzenie w nacjonalizmie, rasizmie, skrajnej ksenofobii, nietolerancji religijnej, oraz braku poszanowania dla godności człowieka innego.

Nazizm nie był jedynym winnym owej tragedii. Zagłada nie była dziełem jedynie niemieckiego nacjonalizmu, gdyż miała swe miejsce przy współudziale dziesiątek tysięcy kolaborujących czcicieli czystej etnicznie, rasowo, seksualnie i religijnie Europy, oraz obojętności milionów o sumieniu czystym, bo nieskalanym wątpliwością czy potrzebującym trzeba pomagać. Fundamentem współczesnej Europy była trauma owych zdarzeń – obietnica, że nie zdarzy się to nigdy więcej; że sąsiad już więcej nie podniesie ręki na sąsiada; że zjednoczenie nie może być dziełem nienawiści, a szacunku do różnorodności europejskiej.

72 lata to czas na tyle długi, że na tym świecie są już ludzie, którzy zapomnieli prawdziwe przesłanie wyzwolenia i szczuć chcą znów przepełnieni złowrogim lękiem do inności, bądź cynizmem względem potencjalnych ofiar ich oportunizmu.

Historia nas niczego nie nauczy, jeśli o historii w pełni zapomnimy.

Zostaw Komentarz